Muzikoterapeutický Víkend v Luboměři

Muzikoterapeutický Víkend v Luboměři

Celostní Muzikoterapie v Luboměři nad Strážnou

12.-14.4.2024

Báječný víkend, výborná parta a krásné počasí!

Propadli jsme kouzlu společného hraní a užili jsme si spoustu zábavy. Kromě toho si ovšem všichni odnesli nové dojmy a zkušenosti jak pracovat s muzikoterapeutickými nástroje pro svoje vlastní zdraví a dobrou pohodu.

Kontaktní práce s Tibetskou mísou

Můžeme si užívat krásné zvuky Tibetských mis v rámci relaxace, ale můžeme je také přikládat na tělo a řešit tímto způsobem nerovnováhu v těle. Vibrace prostupují tělem a působí jako jemná masáž, která uvolňuje tkáně. Každý si ovšem musí najít sám co na něj funguje a to nelze jinak než experimentováním.

Muzikoterapeutický orchestr

je velmi účinná technika, když se provádí venku, tedy jsme si chtěli zkusit vytvořit vlastní mozaiku zvuků doplněnou zpěvem ptactva a šuměním větru. Vítr měl ovšem svoji hlavu a přehlušil spolehlivě všechny naše nástroje. Posuďte sami!

Sice bylo trochu chladno, ale muzikoterapeutický orchestr se vydařil v obou případech, vyzkoušeli jsme si ho v sobotu a pro velký úspěch jsme si ho v něděli zase zopakovali. Každý si našel svůj oblíbený nástroj nebo nástroje a nakonec jsme se spojili v krásnou harmonickou zvukovou mozaiku, která nás spojila dohromady v jeden harmonický celek.

Bubnovací kruh

Společné bubnování v kruhu je způsob, jak vyprázdnit neklidnou mysl, která nás konstantně úkoluje a znepokojuje. Bubnování je tedy uklidňující a benefity se násobí pokud bubnujeme ve skupině. Společný rytmus dodává pocit sounáležitosti se skupinou, která je v běžném světě poměrně nedostatkové zboží. Společné bubnování posiluje naše kognitivní schopnosti, tak to jsme nemohli vynechat!

Aktivní Relaxace

Všichni víme co je pasivní relaxace, kdy několik šťastlivců leží na zemi a nechávají na sebe působit nástroje, které využívá muzikoterapeut pro svoje terapeutické působení. Aktivní relaxace tedy znamená, že místo aby účastníci leželi na zemi, tak hrají všichni společně na terapeutické nástroje v dohodnutém pořadí. Tato technika vyžaduje určitou pokročilost od účastníků, aby dokázali používané nástroje ovládat. Pokud některý z nástrojů neovládají, pak si můžou pouze lehnout a nechat hrát tu část skupiny, která nástroj ovládá a přidat se později, až se nástroj změní.

Program Víkendového setkání

Pátek:

Příjezd a ubytování: do 16:00

17:00-17:30 Zahájení setkání – Přivítání účastníků

18:00 – 19:00 Diskuse o základních principech celostní muzikoterapie (diskuse)

19:00 – 21:00 Pasivní Relaxace (Workshop)

Sobota:

10:00 -12:00 Společná práce s Tibetskými mísami (Workshop)

+ individuální sezení v muzikoterapeutické laboratoři

13:00 – 15:00 Muzikoterapeutický orchestr (Workshop)

15:00 – 16:00 Sdílení a diskuse na téma společného prožívání skupinové improvizace (diskuse)

+ individuální sezení v muzikoterapeutické laboratoři

16:00 – 18:00 Bubnovací kruh (Workshop)

19:00 – 21:00 Aktivní relaxace (Workshop)

Neděle:

10:00 – 12:00 Didgeridoo aktivní využití pro léčbu úzkosti (Workshop)

+ individuální sezení v mobilní laboratoři

13:00 – 15:00 Muzikoterapeutický orchestr (Workshop)

15:00-16:00 Sdílení a diskuse na téma působení jednotlivých nástrojů na různé jedince (Diskuse)

+ individuální sezení v laboratoři

16:00 – 17:00 Závěrečná společná improvizace a rozloučení (Workshop)

Odjezdy po 17:00