Nástroje

Muzikoterapeutické nástroje

Nástroje, které používáme pro naše aktivní i pasivní relaxace a muzikoterapeutické působení jsou nástroje v přirozeném ladění, což je sice diskvalifikuje pro využití v konecrtních síních, nicméně pro relaxační a terapeutické účely mají vhodnější dispozice vzhledem k přirozeným poměrům frekvencí v jednotlivých intervalech.

Didgeridoo

Didgeridoo je hudební nástroj původních australských obyvatel, kteří jej také nazývají yedaki. Je vyráběn z větví různých stromů. Má tvar dlouhé, kónické roury, na kterou se troubí. Není ovšem nutné se obracet na druhou stranu zeměkoule. Tento nástroj můžeme najít v tradičních kulturách po celém světě. Jedná se o jednoduchý způsob vytváření zvuků, aniž bychom potřebovali složité rukodělné zpracování, tedy můžeme předpokládat, že ho užívali i dávní obyvatelé Evropy.

Brumle

Brumle je takzvaný samozvučný hudební nástroj, který vydává tóny a zvuky chvěním sebe sama, nikoliv chvěním membrány, struny nebo vzduchového sloupce. Tato skupina nástrojů je velice stará, hráli na ně lidé již v pravěku. Pro udávání hudebního rytmu se i dnes používají ve všech světových kulturách.

Šamanský buben

Jako šamanský buben se označuje rámový buben s nevysokým rámem, potažený z jedné strany kůží. Zvuk dobře vysušeného a napnutého bubnu obsahuje značný podíl vysokých frekvencí, které u doznívají několik sekund po úderu a mohou připomínat tibetskou mísu. Nástroj je značně hlasitý a velmi dynamický.

Salašnická fujara

Salašnická fujara, je dřevěný dechový nástroje nejčastěji z bezového dřeva.  Hraje se na ni pomocí výdechového proudu, jehož sílu různě regulujeme a současně ucpáváme koncový otvor, tím měníme znějící tóny. Salašnická fujaara je ukázkovým příkladem nástroje přirozeného ladění, proto na ni může hrát opravdu každý i bez předchozích instrukcí a hudebních znalostí. Právě pro jednoduchost hry vytvářející nádherné zvučné melodie je velice oblíbená.

Djembe

Djembe je ručně vyráběný africký buben původem z Mali. Vyrábí se z jednoho kusu dřeva a kozí kůže. Djembe je nejznámější africký buben a pro mnoho lidí se stal symbolem africké kultury.

Buben djembe má několikasetletou tradici, která sahá až do 12. století. Za místo vzniku je obvykle považována oblast Hamana, která se rozkládá mezi Guayanou a Mali. V tamějších vesnicích byla hra na djembe součástí každé společenské akce a je tomu tak dodnes. V 50. letech 20. století si tento africký buben získal díky turné afrických skupin popularitu po celém světě.

Tibetské mísy

Tibetské mísy mají specifické vlastnosti, především v bohatosti jejich alikvotních tonů. Využívají se především ke zvukové lázni, kdy jejich vibrace harmonizují tělesné tkáně v rámci terapeutického zásahu. Nebo je možné provádět zásah aktivní formou, kdy skupina hraje tzv. “točením” a zpívá určité slabiky nebo samohlásky které pomáhají uvolnit energetické dráhy nahromaděné v těle.

  • gongy
  • tibetské mísy
  • džembe
  • balafony
  • kalimba
  • marimba
  • perkuse